Motyw anioła w Siódmym aniele Zbigniewa Herberta

W niebie panuje nadzwyczajny porządek. Każdy anioł czymś się charakteryzuje i jest to niezmienne. Gabriel jest „podporą tronu”, Rafael – „stroicielem chórów”, Azrael – „kierowcą planet”, Michał – „hetmanem zastępów”, Azrafael – „dekoratorem świata, opiekunem bujnej wegetacji”, Dedrael – „apologetą i kabalistą”. Siódmy anioł, Szemkel, nie jest do końca określony, jest niedoskonały. Malarze nie wiedzą jak go przedstawiać, więc malują go wzorując się na pozostałych aniołach. W rzeczywistości:

Szemkel

Motyw anioła w Bardzo starym panie z olbrzymimi skrzydłami Gabriela Garcia Marqueza

Na podwórko Pelagiusza i Elisendy spada anioł. Ludzie patrzą w zdziwieniu na jego ogromne skrzydła. Anioł szamocząc się, próbuje wstać z ziemi. Para chce się z nim porozumieć, jednak jest to niemożliwe, bo on mówi w innym języku. Sąsiad informuje ich, że jest to anioł, który przyszedł na ziemię, żeby zabrać ich chore dziecko. Anioł zostaje więc umieszczony w klatce. Wzbudza wiele emocji w mieszkańcach wioski – obserwują go i dotykają. Pelagiusz i Elisanda pobierają za to opłaty. W końcu wzbogacają się, a zainteresowanie aniołem maleje, bo ludzie znajdują sobie nowy obiekt zainteresowań. Anioł powoli odzyskuje siły, aż pewnego dnia odlatuje.

Motyw anioła w Anhelli Juliusza Słowackiego

Anioły pojawiają się w utworze często: anielica Eloe zostaje wygnana z nieba za miłość do człowieka, sama opiekuje się grobami wygnańców; aniołowie obserwują sceny w obozie wygnańców; Eloe składa na swoich skrzydłach ciało Ellenai do grobu; aniołowie przychodzą do wygnańców, którzy dopuścili się ludożerstwa – zostają wyśmiani; aniołowie pokazują znak od Boga – ludność umiera z imieniem Chrystusa na ustach. Następnie ukazują się Anhellemu i oznajmiają, że jego ziemska wędrówka niedługo dobiegnie końca; przy zmarłym Anhellim siedzi piękny anioł; Eloe nie pozwala go wybudzić.

Motyw anioła w Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiegi

Anioł Stróż przylatuje, aby zapowiedzieć ślub i narodziny dziecka, po czym znika. Jego przewidywania się sprawdzają.Gdy Mężowi ukazuje się Dziewica, on wiernie podąża za nią. Cieszy się, że opuścił chrzciny Jerzego Stanisława, a tym samym świat zwyczajnych ludzi. Piękna kobieta prowadzi go aż na skraj przepaści, przed śmiercią ratuję go Anioł Stróż. Mąż odrywa, że podążał za trupem. Anioł radzi mu, aby wrócił do żony i dziecka.

Motyw anioła w Pieśni o Rolandzie

Śmierci Rolanda towarzyszy niesamowite wydarzenie – przybywają do niego wysłannicy Boga z archaniołem Gabrielem na czele. Właśnie Gabriel bierze od niego rękawicę, którą rycerz ofiarowuje Bogu. Trzej aniołowie: Cherubin, Michał i Gabriel biorą Rolanda do nieba w uroczystej procesji, a następnie składają jego duszę przed Bogiem. W utworze Gabriel opiekuje się również Karolem Wielkim, zsyła mu sny dotyczące bitwy i wspomaga go w walkach.

Motyw agresji w literaturze

Agresja to problem, który wciąż się nasila. Mamy z nią do czynienia od najmłodszych lat w szkole, często nie możemy jej uniknąć w pracy, a nawet w domu. Jednak bardziej przerażają agresywne działania zapisane w historii wielu narodów – wojny czy prześladowania. Pokazują one, że agresja nie ma granic, a człowiek może się posunąć do wielu zbrodni.
Przemoc jest prezentowana w mediach, co sprawia, że agresja powszednieje. Przyczyniają się do niej negatywne odczucia: frustracja, lęk, nuda, ból.